Toptan satış

DİKKAT! 28/06/15 tarihinden itibaren aynı gün ürün gönderimi mümkün olmayacaktır. İstisnasız tüm siparişler en erken 24 saat sonra olmak üzere 1-5 gün arasında kargo şubesine teslim edilecektir. Müşteriye teslimat ise normal şartlarda en fazla 3 gündür (mobil teslimat bölgelerinde 7 gün). Bu sürelerin aşılması durumunda müşteriler, kargo takip kodunu kargo şubesine ileterek gönderinin durumunu öğrenmelidirler.

Satış şartları

  • Fatura ve adres bilgileri tam ve anlaşılır olarak bildirilmelidir, aksi durumda siparişler gönderilemez.
  • Ürünleri satamama ya da iş değiştirme veya beğenmeme/memnun kalmama mazereti ile iade alınmaz. Alıcı bu durumu zarar/fire olarak kabul edecektir.
  • Sıvı ürünlerde akmaya karşı garanti yoktur. Gerek üretici gerekse ithalatçı olan biz ürünlerin fire maliyetini karşılayacak kar marjı uygulamadığımızdan garanti dahilinde bire bir değişim mümkün değildir. Bu durum çok nadir olmakla birlikte, kargo çalışanlarının dikkatsizliği sonucu oluşan sıvı akması ve her türlü hasar alıcı tarafın firesi olacaktır (kargo tutanağı yazdırılıp iade gönderilenler hariç).
  • Sipariş, kargo şubesine teslim edildikten sonra sipariş değişikliği mümkün değildir.

Sipariş verip ödemesini yapan alıcı (tüzel kişi veya şahıs firması) yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.


İade için tutanak yazdırma

BİLGİ İade için tutanak yazdırma diğer web sitelerimizde de anlatılmıştır.

Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda “ Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekmektedir.

Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken husus; kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin, “ Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır. “ gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.
(Örn : Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlı olduğu görülmüştür.)

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesinden gerekli yardımı alamazsanız bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak firmamıza bilgi vererek ürünü bize ulaştırmanız sonucunda, değişim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

DİKKAT Tarafınıza ulaşan hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firması ile tarafımıza göndermelisiniz.
Örneğin; Aras Kargo ile elinize ulaşan hasarlı bir ürün için geri gönderimi yine Aras Kargo ile yapmalısınız, aksi hallerde ürünün kargo tazminleri sırasında problem yaşanmaktadır.