Arctic Silver 5

Polisentetik gümüş termal macun


Yüksek Yoğunlukta Polisentetik Gümüş Termal Macun, yüksek yoğunluklu mikronize gümüş ve iletken (ısı) seramik parçacıkları ile performans ve istikrarda yepyeni bir seviye sağlar.

as5 as5
Arctic Silver 5 termal macun

Yüksek kaliteli ısı ileten bileşiklerde artık referans haline gelmiş Arctic Silver 5, modern ve yüksek performanslı işlemciler, yüksek performanslı soğutucular ve su soğutma çözümleri gibi geniş kullanım olanaklarını maksimum fayda sağlayacak şekilde sunmaktadır.

%99.9 Gümüş ile yapılmıştır.

Arctic Silver 5, kendine has 3 farklı şekli ve ebadı olan gümüş parçacıklarından üretilmiştir.

Uzun süreli performans ve istikrar için mikro ölçülerde gümüş, Çinko Oksit, Alüminyum Oksit, Boron Nitrat parçacıkları içerir.

Arctic Silver 5 akmaz, damlamaz, bulaşmaz, kuruyup-parçalanıp dağılmaz, zamanla bozulmaz. CPU ile kullanımda uzun süre kararlılık için 50 ile 200 saat arasında akışkanlığı değişerek tam formunu alır. Arctic Silver 5 bu süre içinde CPU üst yüzeyinde gözle görülemeyecek kadar küçük çıkıntılar oluşturacaktır. Bu süreç breake-in sürecidir ve süreç tamamlandıktan sonra Arctic Silver 5 son halini almış olur. Bu süreç sonunda yapılacak ölçümlerde gerçek sonuç almak mümkündür. Bu özellik soğutucularla (heatsinks) birlikte gelen termal pad ile karıştırılmamalıdır. Termal pad, CPU her ısındığında bir miktar erir, soğuduğunda katılaşır. Arctic Silver 5 son halini aldıktan sonra sabit kalır.

Arctic Silver 5, ısı iletkendir elektrik iletken değildir. Yine de açık kablolardan, iğne (pin) bağlantılı soketlerden, kart (PCB) üzerindeki yollardan uzak tutulmalıdır.

DİKKAT Arctic Silver 5 ürününün fazla kullanılması etkisini artırmaz; aksine sağlanacak fayda azalır. Ayrıca ürünün CPU alanından taşırılması, anakarta bulaştırılması donanımınıza zarar verebilir. Bu nedenle uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

DİKKAT Arctic Silver 5, Intel Xeon (slot tip) işlemciler ile kullanılmamalıdır.

Özellikleri:

Isı İletkenliği:9.2W(mK), >350,000W/m2 °C (0.001 inç kalınlıkta katman)

Isıl Direnç:<0.0127 °C - cm²/W (0.001 inç kalınlıkta katman)

Ortalama Parçacık ölçüsü:<0.49 µ <0.000020 inç

Genişletilmiş ısı limitleri:

Çalışma ısısı aralıkları: Peak (anlık minimum):–50°C / Peak (anlık maksimum) :180°C ,

Long-Term (uzun süreli): –50°C 'den 130°C 'ye kadar

Performans:

Termal Pad ve standart termal macunlara göre 4-13 derece daha düşük CPU sıcaklığı (GPU' da 15°C ye kadar).

Kullanılabilir Alan:Dökümanlarda yer alan uygulama metodlarına göre 3.5gr şırınga en az 2-5 defa kullanılabilir. 0,0762mm kalınlığında sürülen bir şırınga (3,5gr) Arctic Silver 5 termal macun, yaklaşık 103cm2 alanı kaplayabilir.


Üretim Yeri: ABD

Piyasaya takdim şekli: 3.5gr ve 12gr. şırıngalarda. RoHS2 uyumlu.


Arctic Silver Alumina

Polisentetik seramik termal macun


Arctic Alumina, günümüzün güçlü CPU'larında kullanılan yüksek performanslı soğutucular ve su soğutma çözümleri ile kullanım için tasarlanmış ilk seramik tabanlı polisentetik yüksek kaliteli seramik termal macundur.

alumina-image alumina-image
Arctic Silver Alumina termal macun

Arctic Alumina, ısı transferini ve parçacıklar arası temas yüzeyini genişletmek için üç farklı büyüklükte ve özel şekle sahip katmanlandırılmış seramik bileşik kullanmaktadır. Bu seçkin bileşik, pek çok metal tabanlı bileşikten oluşmuş termal macundan daha iyi performans sağlar.

Üç aşamalı, kontrollü akışkanlık: Arctic Silver Alumina, silikon içermez. Akışkan solüsyon polisentetik yağların doğru miktarda karıştırılmasıyla oluşturulmuştur. Arctic Silver Alumina şırıngada tüketiciye sunulduğundan uygulama basittir. Çok az miktarda (pirinç tanesi kadar) CPU yüzeyine sürüp taşırmadan yaymak yeterlidir. Uzun süre kararlılık için 36 saat içinde akışkanlığı değişerek tam formunu alır.

Arctic Silver Alumina bu süre içinde CPU üst yüzeyinde gözle görülemeyecek kadar küçük çıkıntılar oluşturacaktır. Bu süreç breake-in sürecidir ve bu süreç tamamlandıktan sonra Arctic Silver Alumina son halini almış olur.Bu süreç sonunda yapılacak ölçümlerde gerçek sonuç almak mümkündür. Bu süreç, soğutucularla (heatsinks) birlikte gelen termal pad ile karıştırılmamalıdır. Termal pad CPU her ısındığında bir miktar erir, soğuduğunda katılaşır.Arctic Silver Alumina son halini aldıktan sonra sabit kalır.

Arctic Silver Alumina, elektriği iletmez; aksine yalıtım sağlar. Arctic Silver Alumina, ArctiClean veya isopiropil alkolle kolayca temizlenebilir.

Özellikleri:

Arctic Silver Alumina, Arctic Silver Alumina Adhesive (yapıştırıcı) ile beraber kullanılabilir (seyreltici olarak kullanılır).

Kesin Kararlılık:Arctic Silver Alumina, akmaz, damlamaz, parçalanıp ayrılmaz.

Isıl iletkenlik:4W(mK)

Isıl direnç:‹0.0010°C-cm/Watt (0.025400mm kalınlıkta katman olarak kullanıldığında)

Ortalama parçacık ölçüsü:‹0.39 micron, 0.000015 inç (1 inç ölçünün 1/1000'ine eşit bir sırada dizilmiş 65 parçacık)

Genişletilmiş sıcaklık limitleri:Anlık: –40°C 'den >160°C 'ye - Uzun dönemli: –40°C 'den 125°C 'ye

Performans:Termal Pad ve standart termal macunlara göre tam yükte 2-10 derece daha düşük CPU sıcaklığı.

Dizüstü bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar; CPU (işlemci) için uzun ömürlü ve ekonomik çözüm yeni Arctic Silver Alumina termal macundur (GPU için Arctic Silver 5 termal macun tavsiye edilir.).

Kullanılabilir yüzey:1.75-gram şırınga (1cc) 154.84cm2 alanı kaplar (yaklaşık 0,076mm kalınlıkta katman olarak sürüldüğünde).14-gram şırınga (yaklaşık 9cc) ise yaklaşık 1238cm2 alanda kullanılabilir (yaklaşık 0,076mm kalınlıkta katman olarak sürüldüğünde).


Üretim Yeri: ABD

Ticari takdim: 1,75gr ve 14gr. şırıngalarda. RoHS2 Compliant


Arctic Silver Ceramique 2

Tri-Linear Ceramic Thermal Compound


Modern CPU ve yüksek performanslı soğutucular ile su soğutma çözümleri için özel olarak tasarlanmış seramik tabanlı yüksek yoğunluklu termal macun.

ceramique2 ceramique2
Arctic Silver Ceramique 2 termal macun

Orjinal Arctic Silver Ceramique gibi, Ceramique 2 de sadece seramik dolgu kullanır, bu nedenle elektrik iletimi yoktur; kapasitif değildir.Aksine elektrik izolasyonu sağlar. Üç doğrusal bileşik (Tri-Linear Compound), uzun süreli performans ve istikrar için çinko oksit, alüminyum oksit, boron nitrat parçacıkları ile modern işlemciler, soğutucular ve elektrik bileşenleri arasında oluşturulabilecek en ince bağı oluşturur.

Arctic Silver Ceramique 2 ayrılmaz, akmaz, bulaşmaz.

Özellikleri:

Performans:Termal Pad ve standart termal macunlara göre 2-10 derece daha düşük CPU sıcaklığı.

Temizleme Kolaylığı:Ceramique 2, ArctiClean, izopropil alkol ya da ürün açıklamasında listelenen herhangi bir temizleyici ile kolaylıkla temizlenebilir.

Ortalama Parçacık Ölçüsü:<0.36 µ <0.000014 inç (70 particles lined up in a row equal 1/1000th of an inç.)

Isı Limiti:Anlık (Peak): –150°C 'den >185°C 'ye, Uzun süreli: –150°C 'den 130°C 'ye

Kullanılabilir Alan:2.7-gram şırınga. (Yaklaşık 1cc) 0.003" kalınlığında sürüldüğünde, 22 sq in alanı kaplar .25-gram şırınga (Yaklaşık 9.2cc) 0.003" kalınlığında sürüldüğünde, 1 şırınga 200 sq in alanı kaplar.

Önemli hatırlatma:Breake-in periyodu sonunda yapılan ölçümlerde daha doğru sonuçlar alınabilir.


Üretim Yeri: ABD

Ticari takdim: 25gr şırınga RoHS2 Compliant


Arctic Silver ArctiClean

Termal Malzeme Sökücü ve Yüzey Temizleyici


ArctiClean, Nanotherm teknolojisi ile Arctic Silver'ın ilk perakende ürünüdür. ArctiClean, yüzeyde mevcut olan termal macunu (termal pasta/thermal compound), termal yastığı (thermal pad), yağları ve diğer kalıntıları yüzeyden kaldırır ve yüzeyi yeni uygulama için hazırlar. Bu işlem iki adımda gerçekleştirilen temizleme ve hazırlama işlemidir.

arcticlean arcticlean
ArctiClean Temizleyici

Özellikleri:

Eşsiz iki-adımlı temizleme süreci:

ArctiClean 1 (1 numaralı şişe)

Termal malzeme temizleyici varolan termal materyal (termal pad veya termal pasta) tarafından çabucak emilip çözünmeye sebep olur. Uygulamanın ardından yüzey temiz bir bez veya kağıt havlu ile silinerek termal materyal kolayca yüzeyden temizlenir.

ArctiClean 2 (2 numaralı şişe)

Termal yüzey arıtıcı, yüzeye bir-iki damla döküldükten sonra yüzey üzerinde kalan artıkları ve/veya tortuları kaldırır ve silinerek temizlenmesi için hazır hale getirir; Alüminyum ve Bakır yüzeylerde zamanla oluşabilecek korozyonu engeller.

ArctiClean 1 Thermal Material Remover

ArctiClean 1, termal yağları ya da ısı yastıklarını çözmek için, zehirli olmayan, biyolojik olarak parçalanabilir özel bir çözücü bileşik kullanır. Narenciye ve Soya bazlı bu bileşik pek çok zehirli, florinatlı, klorlanmış organik çözücüler ile aseton, izopropil alkol, mineral alkol(ler), MEK (Metil Etil Keton) ve Tolüen gibi uçucu çözücülerden çok daha üstündür.

ArctiClean 2 Thermal Surface Purifier

ArctiClean 2 termal yüzey temizleyici, ArctiClean 1'den kalan artıkları temizleyerek, yeni, bozulmamış katyonik * bir yüzey bırakır. Aynı zamanda Bakır ve Alüminyum yüzeylerde korozyonu en aza indirmek için gelişmiş korozyon inhibitörleri içerdiğinden termal arabirim her iki yüzeye de daha iyi yerleşecektir.

ArctiClean 2 Thermal Surface Purifier ile diğer çözücülerin kullanımı

Çoğu çözücü ve temizlik ürünü sonradan uygulanan termal macunun performansını da olumsuz yönde etkileyen CPU ve soğutucu üzerindeki termal arabirim malzemesini tam temizleyemez. ArctiClean 2 termal macun kalıntılarıyla beraber narenciye ve petrol bazlı temizleyici artıklarını da temizler ve korozyonu engeller.

Sadece isopropil alkol veya aseton neden yeterli değildir?

Bir Thermal pad ** (termal yastık veya termal arayüz) düşünelim. Üzerine isopropil alkol ya da aseton döküp 10 dakika kadar bekleyelim. Nihayetinde yine thermal pad'imiz olur; sadece yumuşamış hali. Yani çözünme olmaz. Ancak uzun süren uğraş ve bolca ovalama ile yüzey temizliği yapılabilir. Alkol ve aseton ile termal yağ temizlemek aynı iki işlemdir, birbirlerinden farkları yoktur.

ArctiClean 1, termal yağları, pad bileşenlerini, bileşikteki dolgu malzemelerini tamamen yüzeyden uzaklaştırarak sıvı içine hapseder. Bu nedenle yüzey kağıt havlu veya bir bez ile silindiğinde kolayca temizlenir.

ArctiClean 2 ise yüzeyi yeni uygulama için kusursuz hale getirir.


Üretim Yeri: ABD

Piyasaya takdim şekli: 2x 30ml plastik şişe. RoHS2 Compliant


* Anti-statik, antimikrobiyal

** Thermal pad ısı ile yumuşayan soğuyunca tekrar eski halini alan, genellikle ucuz CPU soğutucularında varolan ısı iletim arabirimidir. Son yıllarda markalı ürünler de piyasaya sunulmuştur.


BİLGİ 1 inç=25.4 mm , 1 inç2 (sq in)=6.4516 cm2

BİLGİ Arctic Silver termal macunlar zamanla buharlaşıp, uygulama yapılan yüzeyden kaybolmaz. Bu nedenle yeni uygulama öncesinde yüzey, ArctiClean gibi bir temizleyici ile temizlenmeli, her türlü kalıntı, pislik ve yağdan arındırılmalıdır.

"Destek" sayfasından SDS dökümanlarına, ek bilgilere, uygulama dökümanlarına ve sıkça sorulan soruların cevaplarına ulaşılabilir.