Aşağıda daha önce tarafımıza yöneltilmiş soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Arctic Silver ürünlerinde ayrıca ürün ambalajı yok, bugüne kadar da olmadı. Gelecekte de olması şu anda plan dahilinde değil. Nadiren, Radishack ya da Amazon'da rastlanılabilen ambalajlı ürünler firmaların isteğine göre (ek maliyet ile), özel yapılmaktadır. Bizdeki ve genel olarak diğer ülkelerdeki satıcılarda bulunan ürünler, üretim bandından çıktığı şekilde satılan OEM ürünlerdir ve bu markada "normal" budur.
Gümüş parçacıklı ürünler, Arctic Silver 5 ve Arctic Silver Thermal Adhesive ürünleri az miktarda elektrik iletebilirler. Bu nedenle web sitede ve dökümanlardaki açıklamalar ile uyarılar mutlaka okunmalıdır.
Herşeyden önce bilinmesi gereken, termal macunun ısı iletimi sağladığıdır. Termal macun tek başına soğutma görevi görmez. Soğutma sistemi ne kadar iyi ise doğru uygulanan termal macun da işlevini o derece iyi yapacaktır.
Ayrıca, doğru yerde, doğru malzeme ile doğru termal macunun kullanılması da performansı olumlu etkileyecektir (Örn. bakır tabanlı soğutucu ile Arctic Silver 5 kullanılması). Unutulmamalı ki; en pahalı termal macun dahi yanlış ürün ile kullanılınca elde edilen değerler çok kötü çıkmaktadır.
Alternatif olarak, uygulama kılavuzu dökümanında "Sorun giderme" bölümüne bakınız.
Hayır. Arctic Silver ürünleri kullanmadan önce de (şırıngada), uygulanan yüzeyde de zamanla bozulmaz.
Arctic ürünleri ise kullanmadan önce (şırıngada) bozulmaz. Üretici bilgisi , uygulanan yüzeyde dayanıklılığın 8 yıla kadar olduğu yönündedir. Ancak, çeşitli yabancı forumlarda bilgisayar toplama ve hızaşırtma ile uğraşan pek çok kişi yılda bir yenilenmesinin gerekliliği yönünde yorum yapmaktadır.
Termal macun (bazı termal macunlar) bileşiğinde bulunan parçacıklar ve yağlar nedeniyle koyu renklidir (örn. Arctic Silver 5). Ürünün renginin ürünün durumuyla bir ilgisi yoktur.

Ek: Son dönemde pek çok Çin firması termal macun ve yapıştırıcı üretimine başlamış olup, bu firmalar ürünleri gri renkli yapmak için Gümüş değil boyar madde kullanmaktadırlar. Hatta müşterilerine renk seçimi dahi yaptırabilmektedirler. Arctic Silver ürünleri bileşiğin kendi rengidir, boyar madde kullanılmamaktadır.16/08/17.
Daha önce belirtildiği gibi doğru ürünü kullanmak her zaman iyi sonuç verir.
Ürünün sadece termal iletkenlik değerine bakılarak satın alınması yapılacak ilk hatadır. Yurtdışında yapılmış ve sonucu internette bulunan testlerde de görüldüğü gibi iletkenlik değerinin çok yüksek ya da en yüksek olması her zaman en iyi sonucu vermiyor. Bir kişinin sisteminde uyguladığı ve memnun kaldığı ürün sizin sisteminiz farklı ise aynı sonucu vermeyebilir; çoğunlukla vermez de.
Örneğin; Bakır, Nikel tabanlı soğutucular (heatsinks) için Arctic Silver 5, sık sık sökülüp takılan soğutucular ile Alüminyum yüzeyli soğutucular için Arctic Alumina (yapıştırıcı değil), uzun süre sökülmesi planlanmayan soğutucu için Arctic Silver Alumina veya Ceramique 2, sunucular, overclock veya yüksek performanslı sistemler için Arctic Silver 5, ev kullanıcıları için Arctic Silver Alumina, Arctic Silver Ceramique 2, Arctic MX-2, Arctic MX-4 ürünlerinden biri, GPU üzerinde kullanılacaksa Arctic Silver 5 gibi.
Saklama: Tüm Arctic Silver ürünleri ultraviyole ışınlardan korunmalıdır (güneş ışını, floresan ışık gibi). Termal macunlar serin ortamlarda, en kötü ihtimalle oda sıcaklığında depolanmalıdır. Arctic Silver termal yapıştırıcılar ise serin (buzdolabı gibi) ve kuru ortamlarda depolanmalıdır. Kullanılacağı zaman hiçbir müdahalede bulunulmadan oda sıcaklığına düşene kadar beklenmelidir (3-5 dakika sonra şırınganın itilebildiği anlaşılacaktır). Termal macunlar için genellikle ortam havalandırması yeterken termal yapıştıcılar için ise 9-16oC arası ortam ısısında depolama daha uygundur.

Uygulama: Arctic Silver firmasının uygulama kılavuzları tarafımızdan Türkçe'ye çevrilmiştir. Destek sayfasından ek bilgilere, uyarılara ve dökümanlara ulaşılabilir.
Arctic Silver yapıştırıcılar 1:1 oranında karıştırılmadan önce, tüplerdeyken sıcakta donabilir. Sizin de elinizde hiç kullanmadığınız ya da yarım kalmış tüpler olabilir. Eğer bu ürünler normal ortam ısısında beklemişse tüplerden biri veya her ikisi de donmuş olabilir.

Ürünleri kullanılabilir hale getirmek için yapılması gerekenler:
1- Ürünleri buzdolabına koyunuz.
2- Ürünleri buzdolabında 4-5 saat civarı bekletiniz.
3- Bu süre sonunda ürünü buzdolabından çıkarıp ortam sıcaklığına göre 5-10 dakika* kadar bekleyiniz.
4- Daha sonra donmuş tüp kullanılabilir hale gelmiş olacaktır. Ürünleri mümkün olduğunca serin ortamda** 1:1 oranında karıştırıp kullanınız. Yarım kalan tüpleri yine buzdolabında saklayınız.

NoT 1: Unutulmamalı ki; iki tüp 1:1 oranında karıştıldığında yapıştırıcı bileşik meydana gelmektedir ve ortam ne kadar sıcak olursa o kadar kısa sürede donacaktır. 20 derece civarında ortam ısısında karıştırma ve yapıştırma yaklaşık 2 dakika civarında tamamlanmalıdır. Daha düşük sıcaklıklarda donma daha geç olacağından kullanıcının uygulama için daha fazla süresi olacaktır.
NoT 2: Yapıştırma işleminden sonra parçalar bir daha birbirinden ayrılmaz. Bu nedenle yapıştırma işleminden önce uygulama planı ve yüzeylerin temizliği yapılmalıdır.

* 20-25 derecelik ortam ısısında 4-5 dakika beklemek yeterli olacaktır.
** 15-18 derece arası ortam ısısı karışımınızı hazırlayıp kullanmak için yeterli zaman verecektir.
Yaklaşık 2008 yılından beri Arctic Silver ürünleri satmaktayız ve 2012 yılından beri Arctic Silver bayisiyiz. Bu bağlamda, -daha maliyetli olmasına rağmen- Arctic Silver ürünlerini doğrudan üreticiden yani Arctic Silver şirketinden ithal etmekteyiz. Ayrıca, Arctic Silver ürünlerinin sahtesi ya da ikinci kalitesi bulunmamaktadır. Benzer görünümde üretilmiş ürünler olabilir fakat bu ürünlerin sadece dış görünümü Arctic Silver ürünlerine benzer (gri renkli olması gibi) ve üzerinde Arctic Silver yazmaz.

İkinci kalite diyebileceğimiz sadece Thermaltake firmasının Arctic Silver firmasına ürettirdiği TG-4 termal macun bulunmaktadır fakat bu ürüne de ikinci kalite denmesi yanlış olacaktır. Ürün, Thermaltake firmasının isteğine göre üretildiğinden diğer Arctic Silver ürünlerinin karakteristiğinden farklıdır.

Zaten internette kısa bir araştırma yapılırsa ürünlerin sahtesinin ya da ikinci kalitesinin bulunmadığı ve ürünlerin hiçbirinde ambalaj olmadığı öğrenilecektir. Çin websitelerinde 3,5gr olan ürünün de fiyatının USD20 civarlarında oldukça yüksek ve sevkiyat süresinin uzun olmasının sebebi, Çin'deki satıcıların da ithal etmek zorunda olmasıdır.

Çin firmaları bu nedenle kendi üretimlerini, istendiğinde gri boya eklenmiş olarak göndermektedirler. Amerika'lı üreticiler ise ürünü, genellikle ürünün bitmiş halindeki rengi ile bırakırlar. Bu nedenle, formülün içeriğine göre bazı ürünler gri (genellikle Gümüş içerikli olanlar) bazı ürünler ise beyaz ya da kırık beyaz renktir (genelde Alumina-Seramik içerikli olanlar). Bunun yanısıra Silikon ve karbon içerikli olanlar da vardır ve herhangi başka bir boyar madde eklenmemişse renk beyazdır.

Yeni! İlginç sorulara ve ürünleri satın aldıktan sonra yapılmış yorumlara

Y:Yorum, S:Soru, C:Cevap

Y- Ürün orjinal mi değil mi bilemedim (Arctic Silver 5 3,5gr).
C- Tarafımızdan satışı yapılan Arctic Silver ürünleri doğrudan üreticiden geldiğinden, eğer bu ürünler sahte ise hiçkimsede orjinali yok demektir.

Y- Ürün bana ambalajsız geldi.
C- Ürün üreticiden böyle geliyor. Arctic Silver, OEM (Original Equipment Manufacturer) yani "Orjinal Ekipman Üreticisi" dir. Adından da anlaşılacağı gibi ürünler ana ürünlerle kullanılan yardımcı ürünler veya ana ürünü oluşturmak için kullanılan ekipmanlar ya da yardımcı ürünlerdir, yani yan ürünlerdir. Thermaltake termal macunu da Arctic Silver üretmektedir. Yani OEM üreticiler çok çeşitli üretim yapmaktadırlar, ambalajsız ürün üretebilecekleri gibi, tek bir ihtiyaç için farklı bir firma adına özel üretim de yapabilirler.

S- Ben neden üründen beklediğim performansı alamadım?
C- Eğer ürünü kullanıp ertesi gün "beklediğim sonucu alamadım" diyorsanız bu normal. Ürünün "break-in" süreci vardır. Websitemizi ziyaret edip ürün bilgilerini okuyarak veya Arctic Silver websitesini ziyaret edip okuyarak ya da sizler için dilimize uyarladığımız uygulama kılavuzunu okuyarak gerekli bilgileri edinebileceğiniz gibi yüzbinlerce kişiden farklı sonuç aldığınızda nerede hata yapmış olabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

S- Ürünü iade etmek istiyorum, niye geri almıyorsunuz?
C- Çünkü bizde müşteri daima haksızdır:). Şaka bir yana, tüm dünyada termal macun, termal yapıştırıcı ve termal macun temizleyici ürünlerde iade kabul edilmemektedir. Newegg'den dahi alsanız orada da iade yoktur. Bugüne kadar nadir de olsa birkaç kişi iade etmek istedi ve geri aldık fakat bundan böyle tüm dünyada uygulanan kuralı uygulayacağız. Kargo görevlisine tutanak yazdırılması haricinde iade olmayacak.

Y- Ürünün fiyatı çok pahalı, bu fiyatı hak etmiyor, mecbur olmasam almazdım!
C- Böyle bir cümle kurulduğunda ve "mecburiyet" kelimesi kullanıldığında -lastikli Türkçemiz sağolsun- sanki ortada bir tehdit varmış gibi oluyor.

Unutulmamalı ki; tarafımızdan hiçkimse herhangi bir ürünü satın alması için zorlanmamaktadır. Aksine tüm müşterilerimiz 30 yaş üzeri, belli bir olgunluğa erişmiş bireyler olarak kabul edilip; ona göre davranılmaktadır. Müşterilerimizin çoğunluğu bilgisayar, elektronik, robotik ve otomotiv sektörlerinden, üniversitelerden proje geliştiriciler, üreticiler, öğretim görevlileri, teknik servis uzmanlarıdır.

Her ticari faaliyetin masrafları, harcama kalemleri ve kar oranı farklıdır. Ürün (Arctic Silver 5 3.5g) Radioshack'da 14,99USD, indimde 11,99USD (bu sayfanın yazıldığı tarihte), Çin websitelerinde 20-25USD (onlar da ABD'den ithal ettikleri için). Unutulmamalı ki; diğer ülkelerden farklı olarak biz, aldığımız nefes hariç aklınıza gelen gelmeyen herşeye en az iki vergi ödüyoruz ve bu vergilerin oranları da çok yüksek.
İthalatta çok daha fazla harcama kalemi vardır. Buna rağmen fiyatlarımız USD olarak çok uygun. Yıllardır 14,70USD fiyata sattığımız termal macunu döviz kuru yükseldiği için indirimle 11,85USD'ye çektik websitemizde. Bununla birlikte öreneğin; bir Noctua termal macunun 5,90USD fiyatının olup ülkemizde 50-70TL arası bir fiyata ya da zamanla buharlaşan Zalman termal macunun 30-50TL arası fiyata satılması gözönüne alındığında; Arctic Silver ürünlerinin hiçbir zaman özelliğini yitirmemesi düşünüldüğünde, ürünü eğer düşündüğünüz gibi çok pahalıya satın almış olsanız dahi uzun vadede daima kazançlı olursunuz.

S- Ürünü masaüstü (Desktop) PC işlemcisi (CPU) veya grafik işlemcisi (GPU) hariç bir ürüne uygulayabilir miyim, beklediğim performansı alabilir miyim?
C- Ne beklediğinizi ancak siz bilebilirsiniz, bunu başkası cevaplayamaz. Ancak, yine kısa bir Google ve/veya Youtube araştırması yaparsanız görürsünüz ki; Playstation için de tercih edilen ilk termal macun Arctic Silver 5'dir.

S- Arctic Silver 5 bu kadar mı iyi de öve öve bitiremiyorsun?
C- Görüldüğü üzere ürün bilgilerinde, soru ve cevaplarında, uygulama kılavuzunda herhangi bir övme cümlesi yoktur. Bir kişinin kendi üretmediği bir ürünü övmesinin bir anlamı da yoktur. Her zaman en iyinin daha iyisi de olacaktır. Biz yazılarımızda, sadece ürün özellikleri ile ürün karakteristiği hakkında bilgi veriyoruz. Yine websitemizin sayfalarında yazdığı gibi amaç en iyiyi satmak değil. Bizim formülümüz;
Kullanıcının sağlayacağı fayda+ürün fiyatı+ürün dayanıklılığı formülüdür.
Kısaca, örneğin; 6 ay raf ömrü olan dünyanın en iyi termal macunu olsa ya da 1 sene içinde buharlaşacak yüksek performanslı bir ürün olsa bu ürünleri ithal edip satmak ne kadar mantıklı olabilir? Kozmetik ürünlerde de, elektronik/bilgisayar ürünlerinde de uzun vadeli kullanım olanağı sağlayan, uygun fiyatlı ürünleri daima tercih edip ithal ettik, bu nedenle de hiçbir zaman zengin olmadık, olmayacağız, fiziksel satış yapabileceğimiz bir mağazamız da olamayacak :).

S- Ürünün üretim ve son kullanma tarihleri nedir (Arctic Silver 5 3,5gr)?
C- Arctic Silver için böyle bir soruyu ilk defa sizden duydum. Shin-Etsu ve diğer bazı uzak doğu ve Japon ürünlerinde belli bir raf ömrü vardır.